Jan Kolman: Chrastice rákosovitá - Baldingera arundinacea ( syn. Phalaris arundinacea, Digraphis arundinacea ), čeleď lipnicovité - Poaceae, je vytrvalá tráva, vysoká 50 - 300 cm. Roste na březích řek a rybníků, na mokrých loukách. Má jasně zelené, asi 10 mm široké listy, květenství je lata, podobná latám třtiny nebo rákosu. Kvete v červnu a v červenci, plod je obilka. Šíří se však hlavně oddenky. Roste dobře na slunci i v polostínu i na sušších stanovištích, kde je ale nižší. Podobně jako rákos se používá do kořenových čistíren vody.
  V zahradách se používá hlavně  pestrolistá odrůda "Picta" s listy při rašení růžovobíle, později zelenobíle podélně pruhovanými. Je nižší a roste slaběji, než základní druh - je vysoká 70 - 120 cm. Je ozdobná hlavně listem, stébla a laty nemají velkou estetickou hodnotu. Používá se do smíšených záhonů, travinových partií a do blízkosti jezírek. Na příliš suchých stanovištích zasychají listy a je nutno rostlinu seříznout - brzy regeneruje. Její vadou je příliš bujné odnožování.
Ing. Miloš Krump: Chrastice rákosovitá - Phalaris arundinacea
Phalaris arundinacea je vytrvalá výběžkatá tráva z čeledi Poaceae. Její stébla přesahují výšku až 2 m a jsou ukončena jednostrannou latou. Její sterilní výhonky jsou hustě olistěné. Vytváří dlouhé podzemní oddenky, které jsou rozprostřené pod povrchem půdy. Akořenový systém má mohutný, hluboko sahající. Plodem je asi 1,5 až 4 mm dlouhá, vejčitá a nahá obilka. Phalaris arundinacea je cizosprašný druh.

Phalaris arundinacea je rozšířena po celé Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice je autochtonním druhem rozšířený po celém území. Je náročná na vláhu a živiny.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Chrastice rákosovitá (Baldingera arundinacea)
Chrastice rákosovitá (Baldingera arundinacea)
cz
Chrastice rákosovitá (Baldingera arundinacea)
Chrastice rákosovitá (Baldingera arundinacea)
Další informace v článcích o rostlinách
Phalaris arundinacea 'Picta' - chrastice rákosovitá Phalaris arundinacea 'Picta' - chrastice rákosovitá
Výška: 70 cm List: zeleno-bíle panašovaný Květ: zelenošedé úzké laty, VI. - VII. Velmi pěkný kultivar vytvářející zajímavý barevný kontrast ve výsadbách. Prospívá na slunci i v polostínu ve vlhčích zahradních půdách. Během vegetace dobře snáší zpětný …
Phalaris arundinacea – chrastice rákosovitá Phalaris arundinacea – chrastice rákosovitá
Rozšíření: Phalaris arundinacea je vytrvalá bylina rostoucí téměř po celém světě, s výjimkou polárních oblastí …
Zahradnictví flos | 13.02. 2010