Zdena: Pýr plazivý - Elytrigia repens
Synonyma: Agropyron repens, Agropyrum repens, Elytrigia arenosa, Elytrigia levadica, Elymus repens
Čeleď:  Poaceae - lipnicovité

Je to vytrvalá středně vysoká až vzrůstná travina s poměrně mělce kořenícími tuhými a pevnými článkovitými oddenky, v mládi žlutavě bílými a později hnědnoucími. Na každé uzlině článku je pod šupinou patrný stonkový pupen z něhož může vyrůst stéblo a na konci článku je špičatá koncová šupina. Rostlina netvoří trs, dojem trsu pouze vytváří skupina lodyh vyrůstajících z hustě nahromaděných pupenů.
Stébla se 3 až 5 kolénky jsou hladká, přímá nebo v kolénkách vystoupavá. Neplodná jsou kratší, plodná až 1,2 m vysoká. Jejich čárkovité listy jsou sytě zelené až šedé, na líci mírně drsné, ploché čepele jsou od 5 do 15 mm široké a od 10 do 20 cm dlouhé. Listy vyrůstají z v mládí brvité a později hladké pochvy s kratičkým jazýčkem a delšími oušky; vernace listů je stočená.
Plodná stébla jsou zakončena přímým, tuhým, zprohýbaným úzkým dvouřadým lichoklasem 7 až 15 cm dlouhým. Je složen z 15 až 20 vejčitě kopinatých, zploštělých, přisedlých klásků které vyrůstají na protilehlých stranách vřetene a jsou k němu přivráceny širší plochou. Klásek 8 až 20 mm dlouhý je běžně tvořen 5 kvítky a má 2 protilehlé, obvykle 5žilné plevy o stejných délkách od 6 do 12 mm. Podélně žilkované pluchy dlouhé 8 až 13 mm a širší než plevy jsou špičaté nebo častěji s krátkou osinou. Pluška je mírně kratší, po okrají jemně zubatá. Květenství pýru plazivého rozkvétají v červnu až srpnu.
Zralé klásky často opadávají vcelku. Plody jsou úzce kopinaté okoralé (pluchaté) obilky. Na hřbetu jsou smáčknuté s mělkou rýhou, mají kyjovitou pastopečku a jsou objaté šedobílými až nažloutlými pluchami s obvykle přímou osinou. Obilka bývá dlouhá 7 a široká 2 mm, tisíc semen váží 2,5 gramů.

Zdroj textu Wikipedie
cz
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
cz
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
cz
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
cz
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Další informace v článcích o rostlinách
Elytrigia repens - pýr plazivý (AGROSTIS) Elytrigia repens - pýr plazivý
Plevelná rostlina | Podáte-li jim prst, vezmou si celou ruku. To platí stejně pro pýr jako pro ostatní kořenový plevel. U bršlice se to předpokládá, u pýru to víme, že si vytváří životní prostor uvolňováním látek do země, které ostatním rostlinám brání …
Rebo Productions CZ | 17.09. 2008