Vladimír Vytásek: Mochna bílá - Potentilla alba
Tato drobná plazivá bíle kvetoucí rostlina s květy podobnými jahodníku má mimořádné léčivé účinky. Používá se hlavně v Rusku  ( pod názvem lapčatka), je jednou z vynikajících léčivek na léčení poruch štítné žlázy. Užívá se odvar z kořene. Mochna upravuje funkci štítnice ať už je zvýšená nebo snížená,rozpouští uzlovité útvary ve žláze, řeší stavy tyreotoxikózy,exophtalmus. Nepůsobí jen na štítnou žlázu,ale má i diuretický efekt, příznivě působí na trávicí trakt,na CNS, na játra při žloutence,při revmatismu dně, úplavici,působí antibakteriálně,umí odstraňovat volné radikály z těla.   Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Mochna bílá (Potentilla alba)
Mochna bílá (Potentilla alba)
Jan Kolman: Panu Vytáskovi - nevím , jak je kde mochna bílá v současnosti  rozšířená - podle mých zkušeností a informací roste u nás pouze roztroušeně, spíše v teplejších oblastech, ale pokud uvedete její léčivé účinky, měl byste upozornit také na její menší výskyt. I když snad není přímo ohrožená, není právě běžná a tak nějaký "nájezd" na ni jakožto léčivku by některé její naleziště mohl ohrozit. V Rusku si to mohou dovolit - "ich mnógo".
Navíc farmaceutické preparáty jsou při léčení chorob štítné žlázy určitě účinnější.
Vladimír Vytásek: Pro wochozsky - mochna bílá je velmi hojná na suchých místech, nyní zrovna kvete. Velmi dobře se dá pěstovat má největší kořen ze všech mochen, takže spotřeba rostlin je minimální. Navíc čaj z mochny bílé se dá koupit. Že by nějaký farmaceutický přípravek byl účinnější než léčivá bylina o tom silně pochybuji. Chemické přípravky tím že jsou koncentrovanější mají rychlejší účinek pouze v  potlačení nemoci, krom toho mají plno kontraindikací. Léčivá rostlina má mírnější a delší léčivé působení, téměř bez kontraindikací a krom toho má širokospektrální působení že může vyléčit i jiné zdravotní potíže. Nad moudrostí přírody žádný chemie nezvítězila a je naivní si myslet že nějaký prášek nás zbaví nemoci.

Při léčení chorob štítné žlázy jsou nutné lékařské kontroly je to dost vážná nemoc. Při užívání mochny bílé doporučuji konzultaci s ošetřujícím  lékařem.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Potentilla alba - mochna bílá Potentilla alba - mochna bílá
Čeleď: růžovité (Rosaceae) Bylina nižší, vytrvalá, 5-10 cm vysoká. V zemi má kratší větvený, dřevnatý oddenek. Lodyhy četné, plazivé až vystoupavé, hedvábně chlupaté. Dolní listy jsou v přízemní růžici, dlouze řapíkaté, dlanitě pětičetné. Lístky …
Rostliny na Znojemsku | 09.11. 2016