Rose: Krmítko
   Na velikosti, tvaru ani materiálu, z něhož je krmítko vyrobeno nezáleží  (například dřevo, plastové hmoty…, na stříšku  plech, IPA…). Přesto by mělo být trochu větší, abychom mohli přikrmovat i větší ptactvo. Krmítko nesmí však mít nikde ostré hrany, dráty, vyčnívající hřebíky, které mohou ptáky poranit. Základna krmítka (místo, na kterém je potrava umístěna) má mít zvýšený okraj, aby nepadala potrava  ven. Krmítko může být opatřeno nízkým zábradlím. Stříška musí být dostatečně velká, aby chránila  potravu před nepřízní počasí.
   Jednoduchá  krmítka jsou závěsná -širší květináč, polovina kokosového ořechu, nebo z PET lahví. Použijeme vymytou plastovou lahev od nápojů (nikdy od chemikálií),do které  uděláme na boku cca 5 až 10 cm ode dna otvor. Ostrý okraj vyříznutého otvoru oblepíme, například izolepou, aby se ptáci nezranili.  Vhodná jsou samosypná krmítka ve tvaru domečku či budky. Potravu, kterou do tohoto krmítka dáme, vydrží na více dní.
    Při umístění krmítka  bereme v úvahu i zajištění proti dravcům, kočkám ...   Krmítko umístíme na klidné místo minimálně 1,5 m nad zemí, buď na kůlu nebo zavěsíme pomocí drátu či provázku na větev, nebo připevníme na parapet u okna atd.
Přikládám foto krmítek, která máme na zahradě   
1) velké samosypné krmítko, které se připevní na kůl (základna 38x25cm, výška stříšky 23-34cm),
2) jednoduché krmítko, možno zavěsit nebo dát na parapet   (základna 20x20cm výška stříšky 13-17cm), 
3) krmítko, které svou velikostí slouží pouze k přikrmování malých ptáků – sýkor apod. - zavěsit   (základna 10x10cm, výška 28cm, stříška volně nasazená pro nasypání krmiva).
Editoval Rose (28.01. 2009 19:14:40)
cz
Krmítka v mé zahradě
Krmítka v mé zahradě