Ing. Miloš Krump: Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Ze své původní oblasti Indie se bazalka do Evropy dostala v první polovině 16. století. Bazalka náleží do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Bazalka pravá je jednoletá, asi 40 až 50 cm vysoká bylina na bohatě rozvětveném stonku. Listy bazalky jsou jemně pilovité a vydávají aromatickou vůni. Květy jsou uspořádány v klasech a mají načervenalou barvu. Rostlina kvete v srpnu, květy jsou bílé, nebo purpurové a nacházejí se na vrcholech výhonků.
Bazalka je teplomilná rostlina, vysazuje se proto na chráněná stanoviště. Rostlina nesnáší přemokřená stanoviště.
Osivo bazalky se vysévá v březnu do truhlíků nebo do pařenišť. Po vzejití se rostliny vysazují do květináčů. Na záhon se vysazují ve druhé polovině května na vzdálenost 20 x 20 cm.

Nať se sklízí v době plného květu sestřihem asi 10 až 15 cm nad zemí, aby rostlina opět obrostla.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
YOS: Bazalka nemá ráda přesazování. Potřebuje teplo (hlavně od noh, nesmí klesnout pod 12°C), dále potřebuje světlo a  denně minimálně 6 slunečních hodin, ale musí být před ním chráněná. Má ráda vlhko, ale přemokřená rychle uhnívá. Na půdu není náročná, hlavně, že bude propustná. Zaléváme večer!!! Odštipujeme vrcholky, aby zkošatěla.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ludmila Unzeitigová: Bazalka pravá - Ocimum basilicum
Pěstuji ji na balkóně v truhlíku. Hodně mi vyhání do květů. Uštipuji, ale nějaký květ si nechávám pro potěšení.
Editoval felis (17.08. 2012 20:15:20)
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Karel.Prachar: Hlavně nekupovat už „hotové“ bylinky v supermarketu. Bohužel představa, že je tím o čerstvé koření vystaráno až do konce sezony, je mylná. Jsou rychle vyhnané a načasované tak, aby se daly rychle spotřebovat. Vydrží sice o něco déle, než když si koupíte bylinky už nařezané, pořád ale jde o rychloobrátkové zboží. Takže i na to pozor :-)
Další informace v článcích o rostlinách
Bazalka pravá
Bazalka pravá, vonná (Ocimum basilicum) se k nám dostala v 16. století z Indie a Íránu. Dříve se u nás hodně pěstovala nejen jako léčivá a kořeninová rostlina, ale také jako okrasná rostlina do okenních truhlíků, kde byla kromě vůně vítána i její schopnost …
Vydavatelství ERA | 11.02. 2007
Ocimum basilicum - bazalka pravá (různé odrůdy) Ocimum basilicum - bazalka pravá
Bazalka pravá je známá jednoletá rostlina pocházející z Afriky,Asie a patřící do čeledi Lamiaceae – hluchavkovité. Tyto byliny dorůstají dle odrůdy 25 – 50 cm a jejich listy jsou také značně proměnlivé jak co do velikosti, tvaru, vybarvení, tak i chuti. Květy …
Ocimum basilicum - bazalka pravá Ocimum basilicum - bazalka pravá
Královská a posvátná bazalka pravá, bylina s mocným kouzlem, pochází z Indie, kde u soudu prozradí lháře a v kapse nošená přitáhne milence a peníze. Jednoletá bylinka je asi 45 cm vysoká …