Rostliny: Pieris japonica 'Passion' - pieris japonský

28.03. 2019 11:37:54 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté stálezelené

Passion znamená anglicky „vášeň“. A docela to dokáži pochopit, když před sebou vidím rostlinu, kterou holandský pěstitel představil teprve kolem roku 2006. Jedná se o křížence základního druhu pieris japonica a červenokvěté odrůdy „Valley Valentine“. Cílem bylo vytvořit silný pieris se sytě vybarvenými květy, které nebudou svěšené. A povedlo se.

Pieris japonica 'Passion' - pieris japonský

Tato nová odrůda, patentovaná pod číslem PP19,319 teprve v roce 2007, nese sytě nachově červené květy ve tvaru drobných váziček, uspořádané v převážně vzpřímených hroznech. Poupata jsou tmavě vínová a rostlinu zdobí již od podzimu předešlého roku. Vykvétá podle počasí ke konci března a vydrží kvést přibližně měsíc. Příjemně voní.

Neopadavé listy jsou podlouhlé, přišpičatělé, středně zelené a lesklé. Passion roste středně pomalu a vytváří vcelku kompaktní keř, stejně vysoký jako široký, který je každým rokem bohatě nakvetlý. Stříhání není potřeba. Pokud rostlinu chcete tvarovat, udělejte tak po odkvětu, tj. přibližně v dubnu.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny a tak se s nimi musí při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí a pilinami. V těžké zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou. Předpokládaná mrazuvzdornost -27°C.

Běžná výška a šířka: 0.5-1m x 0.5-1m
Kategorie-list: listnatý stálezelený
Vzrůst: nízký nebo půdopokryvný
Barva listů: zelená
Termín kvetení: III - IV
Nároky na oslunění: slunce a polostín
Kategorie-květ: nápadné květy
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.zahrada-cs.com/a/cz/11467-pieris-japonica-passion-pieris-japonský/