Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku

Poslal(a) 13.04. 2011 13:38:59 (43962 čtenářů)

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Pokud se chcete vyhnout každoročnímu přesazování pokojových rostlin nebo vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje jejich pěstování v půdě, můžete rostliny pěstovat ve vodě, přesněji řečeno v hydroponii.

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Hydroponie je moderní, vysoce dekorativní, čistý a hygienický způsob pěstování okrasných rostlin, zvláště vhodný do veřejných prostor, bank, hotelů nebo nemocnic. Podstatou hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Upevňovací funkci plní expandovaný jílový granulátkeramzit.

Největší předností je snadná péče a optimální vývoj rostlin v živném roztoku. Rostliny pěstované v půdě jsou na péči nesrovnatelně náročnější, největším rizikem je nadměrná zálivka. Krátký interval mezi zálivkami neumožňuje dostatečný přístup vzduchu ke kořenům, což způsobuje jejich zahnívání a vyvolává pravidelnou potřebu přesazování. Vzhledem k tomu, že prvním příznakem zahnívání kořenů je vadnutí, je následná zálivka jako první pomoc pro rostlinu smrtelná.

Hydroponické rostliny se pěstují ve vnitřních pěstebních nádobách v keramzitu a živném roztoku, která je vsazena do vnější okrasné nádoby různých materiálů, barev a tvarů. Nezbytnou součástí pěstební nádoby je měřič stavu vody (vodoznak), který ukazuje hladinu živného roztoku a je indikátorem frekvence zálivky – pokud klesne na rysku označující minimální hodnotu, je třeba roztok doplnit (zpravidla jednou za 10-14 dnů). Frekvence zálivky a množství zálivkové vody se odvíjí od typu rostliny, velikosti nádoby a vlastnostech interiéru - teplotě, vzdušné vlhkosti a světelným podmínkám. Po zalití musí hladina vždy poklesnout, protože trvalé stání ve vodě brání přístupu vzduchu ke kořenům a dochází k jejich zahnívání.

Správně podávaná výživa je předpokladem pro kvalitní růst rostlin a zvyšování jejich odolnosti vůči škůdcům a chorobám. Příjem živin rostlinou závisí na tvrdosti vody, proto jsou běžně nabízena hnojiva pro měkkou a tvrdou vodu. Tradiční tekutá používáme při každé zálivce nebo dlouhopůsobící iontovýměnná aplikujeme jednou za 4 – 6 měsíců.

Pro hydroponické pěstování, tedy pěstování v keramzitu jsou vhodné rostliny do čtyř metrů, větší rostliny je lépe pěstovat v minerálních zeolitových substrátech. Přechod na hydroponii je pro rostliny nejideálnější v hlavním vegetačním období, tedy od března do léta, mimo období kvetení. Pro přesazování vybíráme rostliny mladé, vitální a zdravé. Rostlinu vyjmeme z původního květináče a odstraníme zeminu z kořenového balu, zbytky zeminy vymyjeme z kořenů vodou, kořeny zakrátíme a rostlinu se zdravými kořeny zasadíme do pěstební nádoby pro hydroponii, kterou před tím z jedné čtvrtiny vyplníme vlhkým keramzitem. Dosypeme keramzit po okraj a poklepáním setřeseme tak, aby na sebe kuličky doléhaly těsně ke kořenům. Připojíme vodoznak a pěstební nádobu usadíme do vnější obalové nádoby. Zalijeme nejlépe odstátou vodou po rysku optimum a umístíme na světlé a teplé místo.

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Hydroponie - pokojové rostliny v živném roztoku (TIP ZC CS)

Ukázka z článku Pokojové rostliny v živném roztoku
Ing. Martin Matouš, www.hydroponie.cz

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: hydroponie pokojové

12.02. 2008
19.47 kB čtenářů
Hydroponie
Atlas / Pokojové rostliny
01.01. 2018
986 čtenářů
Rostliny zachycující chemické látky z prostředí
03.12. 2017
1.23 kB čtenářů
Dracaena - žluté konce listů
17.08. 2017
1.42 kB čtenářů
Oleandr - blednou listy odstředu, opadávají
17.08. 2017
1.19 kB čtenářů
Mračňák - hnědnutí listů
22.05. 2017
21.59 kB čtenářů
Azalka - pěstování
28.04. 2017
4.64 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo
25.04. 2017
1.27 kB čtenářů
Květináč - optimální velikost
21.03. 2017
2.38 kB čtenářů
Pokojový kaštan - pěstování
19.03. 2017
2.42 kB čtenářů
Pokojová lipka - žloutnutí listů
19.03. 2017
78.81 kB čtenářů
Zamioculcas - žloutnutí listů