Rostliny: Papaver - mák

Poslal(a) 03.04. 2012 11:24:18 (19521 čtenářů)

Otevírání květů máku je podívaná, která každé jaro znovu uchvátí. Nejdřív se objeví velké oválné poupě, potom se trochu pootevře stříbřitě chlupaté pouzdro a prozradí, jakou bude mít květ barvu. Pak se rozevírají korunní lístky a nenechávají nikoho na pochybách: mák patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám vůbec.

Papaver rhoeas - mák vlčí

V přírodě je toto divadlo k vidění od května při okrajích polí nebo na suchých loukách. Sehrává jej většinou jednoletý mák vlčí: představuje oblíbený motiv pro fotografy, ať už tvoří nádherný rudý koberec pod olivovníky, nebo prokvétá mezi zlátnoucím obilím.

Na zahradách je mák vlčí (Papaver rhoeas) k vidění jen zřídka. Dobře se uplatní také v přírodně pojatých nebo venkovských úpravách, například na větších plochách květnatých luk nebo v pestrých letničkových záhonech. Byly vyšlechtěny odrůdy s jednoduchým nebo plným květem, které se využívají především jako součást směsí semen letniček. Někdy jsou k dostání i samostatně – například bílá ’Cabrita’ či pastelově proměnlivý ’Parelmoer’.

Mák vlčí v dubnu vysejte ven na slunné místo s kyprou, na živiny bohatou půdou. Pokud vyklíčí příliš hustě, raději semenáčky vyjednoťte do rozestupů 20 centimetrů, aby se mohly rozvíjet v bohatě kvetoucí rostliny. Období květu přichází už po několika málo týdnech, mezi květnem a červencem.

Letní paleta
Králem svého rodu je – alespoň mezi majiteli zahrad – bezpochyby mák východní (Papaver orientale). Jeho dokonale tvarované květy mohou mít v průměru až 15 cm. Pozoruhodné jsou i nápadné semeníky s chundelatým věncem tyčinek uprostřed květu. Jejich krása vyváží i poměrně krátké období kvetení – jen několik týdnů v květnu a červnu. Fakt, že mák východní po květu rychle vadne a zanechá v záhonu holé místo, nemusí být na škodu. Když tuto až metr vysokou trvalku vysadíte doprostřed nebo do pozadí záhonu, uvolní v červenci místo rostlinám, které kvetou ve vrcholném létě, jako záplevák nebo kopretiny, a ty se pak mohou pěkně rozrůst. Na podzim, když většina ostatních trvalek vadne, překvapí mák východní zelenými listy, které přetrvají po celou zimu.

Barevná paleta máku východního sahá od bílé přes žlutou, oranžovou a červenou až po něžné pastelové odstíny. Řada odrůd pochází od německých šlechtitelů, v poslední době se však objevily i úspěšné a krásné máky od šlechtitelů z jiných zemí. Ke krásným novinkám patří ’Coral Reef’, odrůda s lososově růžovými květy s černým středem, klasikou je bílá ’Royal Wedding’ nebo červená ’Brilliant’... Rozmanitost odrůd máku východního probouzí sběratelské vášně; některé z osvědčených hybridů i novinek vám na této a následující straně představujeme. Naštěstí mák potřebuje jen málo místa, takže lze bez problému kombinovat různé odrůdy v jednom záhonu. Jako rozestup mezi dvěma rostlinami stačí 30 centimetrů.

Sklon k šíření není u máku východního vždy vítaný: na jednu stranu se bohatě vysemeňuje, a tak místo plevelů osídluje holá místa v záhonech. Na druhou stranu se však četné odrůdy máku ochotně kříží mezi sebou, takže se semenáčky často výrazně liší od rodičovských rostlin a nejsou zdaleka tak krásné. Pokud se bez těchto experimentů obejdete, jednoduše včas ustřihněte odkvetlé květy máku. Pozitivní vedlejší efekt: protože rostlina netvoří plody, šetří energii do delšího života.

Krása na krátkou dobu
Mák nahoprutý (Papaver nudicaule) představuje nenáročnou a dlouho kvetoucí alternativu. Pochází z arktických oblastí a bez problému se spokojí s živinami chudou, písčitou půdou – hlavně aby byla propustná. Nezaměnitelná je zářivá žlutooranžová barva původní formy máku nahoprutého, která se od června do září postará o dobrou náladu. V zahradnických prodejnách jsou navíc k dostání semena nebo předpěstované sazenice v něžných pastelových barvách nebo sytých odstínech žluté a červené: například směs Meadow Pastels. Vyšší odrůdy máku nahoprutého (40 až 60 cm) jsou pěknými rostlinami do mezer ve slunných záhonech, kompaktní odrůdy (20 až 30 cm) se dobře uplatní na skalkách, v štěrkových záhonech nebo žlabech. Tato krátkověká trvalka většinou sice nepřetrvá zimu, ochotně se však množí samovýsevem a může se v následujícím roce objevit na nějakém jiném místě. Mák nahoprutý lze vysít přímo do záhonu, dokud není půda příliš teplá a suchá. Semena rychle vyklíčí a můžete se těšit na opožděný květ koncem léta a na podzim. Už od června kvete předpěstovaný mák nahoprutý, který je teď na jaře k dostání v malých plastových květináčcích a může se vysadit přímo do záhonu. V okrasné zahradě se uplatní i mák setý (Papaver somniferum). Dekorativní letnička, které se na jaře vysévá rovnou na záhon, má řadu zajímavých odrůd. Kromě těch s barevnými květy, jako červenobílá ’Danish Flag’ či třepenitá červená ’Oase’ je k dostání i odrůda s dekorativními makovicemi: ’Hen and Chickens’. Název (v překladu slepice s kuřátky) dokolnale vystihuje její podobu. Výsev byste měli stihnout do konce dubna.

Máky a jejich příbuzní
mák alpinský (Papaver alpinum) Drobná vytrvalá a odolná skalnička (výška do 20 cm); kvete od června až do zámrazu. Zahrnuje několik poddruhů, někdy uváděných jako samostatné rody.

mák zahradní (Papaver pseudo-orientale) Kříženec máku východního a listenatého; podobný vzhled i použití jako mák východní.

mákovník ožankolistý (Meconipsis betonicifolia) „Himálajský mák“: vytrvalý druh s dekorativními modrými květy.

sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) „Kalifornský mák“: drobná letnička na slunné záhony s propustnou půdou; snadno se množí samovýsevem. K dostání je osivo se směsí barev nebo růžová plnokvětá odrůda ’Thai Silk Rose Chiffon’.

Papaver orientale - mák východní

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: papaver mák

20.05. 2018
3.16 kB čtenářů
Papaver nudicaule - mák nahoprutý
13.10. 2011
11.34 kB čtenářů
Papaver orientale - mák východní
11.04. 2008
17.84 kB čtenářů
Papaver - mák
22.05. 2009
18.97 kB čtenářů
Papaver orientale 'Türkenlouis' - mák východní
26.03. 2009
20.59 kB čtenářů
Papaver orientale 'Patty´s Plum' - mák východní
23.07. 2017
6.67 kB čtenářů
Národní oblíbené byliny a symboly (1)
22.10. 2016
3.52 kB čtenářů
Papaver maculosum subsp. austromoravicum - mák bělokvětý jihom.
29.03. 2012
11.13 kB čtenářů
Trvalky - správné dělení
24.10. 2016
3.90 kB čtenářů
Lokalita Pod Floriánkem
24.03. 2017
4.52 kB čtenářů
Vegetativní množení trvalek - řízky a výběžky
Atlas / Letničky
28.01. 2019
190 čtenářů
Surfinie - pěstování
23.10. 2018
535 čtenářů
Podzimní balkonový truhlík
03.10. 2018
74.58 kB čtenářů
Petunie, surfinie
02.06. 2018
1.29 kB čtenářů
Odstraňování uvadlých květů
23.05. 2018
1.00 kB čtenářů
Letničky - zaštipování
24.04. 2018
56.58 kB čtenářů
Letničky - výsev letniček
11.04. 2018
1.65 kB čtenářů
Lichořeřišnice - výsev
10.04. 2018
1.25 kB čtenářů
Přímý výsev
11.12. 2017
2.01 kB čtenářů
Letničky pro vůni
10.12. 2017
2.55 kB čtenářů
Letničky k řezu