Ing. Miloš Krump: Andělská trumpeta - Brugmansia
Brugmansie patří do lilkovitých (Solanaceae). Rod obsahuje asi 5 druhů stálezelených keřů a stromů, které rostou v houštinách a podél potoků od jihu USA po Jižní Ameriku.

Andělské trumpety jsou pěstovány zejména pro velké vonné jednotlivé trubkovité nebo široce trubkovité květy, které kvetou od konce jara do podzimu. Listy jsou jednoduché, střídavé, zubaté a někdy laločnaté. Všechny části rostliny jsou jedovaté.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris a Martagon
cz
Andělská trumpeta (Brugmansia)
cz
Durman - andělská trumpeta, Datura sanguinea (Brugmansia sanguinea)
Durman - andělská trumpeta, Datura sanguinea (Brugmansia sanguinea)
cz
Durman - andělská trumpeta (Datura arborea)
Durman - andělská trumpeta (Datura arborea)
Marie Fárová: Durmanovec - Brugmansia
Další názvy: brugmansie, durman, andělská trumpeta
Čeleď: Solanaceae - lilkovité
cz
cz
cz
cz
Andělská trumpeta - květ (Brugmansia)
cz
facebook: Seitlová Marie Jak ji donutit ke kvetení? Nějak se jí(mu) už nechce, ale dříve kvetla, hezky mi to vonělo. Asi jsem rostlinu nechala moc přerůst....

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Marvella: Pro paní Marii Seitlovou - durman každý podzim seříznu (už jenom proto, že je jednodušší stěhování na zimu do domu) a na jaře začnu hnojit kristalonem start, pak plod a květ. Je krásně obsypaný květy celá léta. Letos jsem durmany vynesla ven asi dost pozdě a zatím to bohužel na kvetení nevypadá. Možná je to i Váš problém.Marcela
Ing. Miloš Krump: Andělská trumpeta - Brugmansia
Brugmansia náleží do čeledi Solanaceae. Listy jsou podlouhle eliptické, velké a často chlupaté. Květy jsou trubkovité a různě zbarvené. Vytrvalé, kuželovité a dužnaté plody nazelenalé barvy obsahuje hranatá, hnědá nebo černá semena.

Hlavní účinnou látkou je alkaloid skopolamin a jeho příbuzné sloučeniny.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris a Martagon