Zdravý záhon léčivek

Poslal(a) 13.03. 2019 10:30:01 (10771 čtenářů)

Léčivé rostliny se na zahrádkách i v květináčích na oknech těší stále větší popularitě. Už se nesázejí do úhledných záhonků, ale do divokých smíšených záhonů, kde rostou přirozeně vedle sebe a svou krásou zdobí celou zahradu. Dnes vám představíme léčivou pažitku i její česnekovou variantu pažitku čínskou, oblíbený ženšen pětilistý a nedoceněné přírodní antibiotikum yzop lékařský.

Zdravý záhon léčivek: Yzop lékařský můžete pěstovat v truhlíku či na balkoně.

Pěstování a užití léčivek
Léčivé rostliny jsou nejvýznamnějším zdrojem přírodních léčiv – zatímco dříve z nich vycházelo především lidové léčitelství, dnes s nimi pracuje moderní medicína i gastronomie. Léčivky dodávají pokrmům chuť i aroma. Přidáváme je do polévek i k masu. A čím dál častěji je také pěstujeme. Léčivky a bylinky nepotřebují jenom rozsáhlé záhony, lze je pěstovat i na balkonech, terasách a za okny v mobilních nádobách. Zatímco dříve se bylinky a léčivky sázely do pravidelných obrazců, nyní se přistupuje k přirozené smíšené výsadbě. Na smíšeném záhonu se stačí zaměřit na to, které jsou stálezelené, které jednoleté a které patří mezi trvalky. Dalším důležitým kritériem, které byste měli zohlednit, je výška a šířka, do níž se jednotlivé léčivky dorůstají.

Slunečné stanoviště je oblíbencem třezalky, řebříčku, levandule a mateřídoušky.

Polostín zase milují kořenové bylinkybazalka, libeček, petržel, máta, pažitka, celer a kerblík.

Tip: Bylinkový a léčivkový záhon se výborně hodí kombinovat s kvetoucími rostlinami. Mnohé z nich totiž také využijete v kuchyni i při léčbě a prevenci nejrůznějších nemocí. Léčivky doplňujte růžemi, měsíčky, slunečnicemi, levandulí nebo třeba diviznou.

Yzop: přírodní antibiotikum
Yzop lékařský je nízká léčivka s bohatým větvením a hustými květy, která se dorůstá přibližně 30 cm. Vykvétá od června do července modrými květy. Vybrat si můžete ale i z jinobarevných variant – Yzopu lékařského Rosa a Yzopu lékařského White.Yzop vyžaduje slunné stanoviště a suché vápenité půdy. Roste poměrně kompaktně, v nízkém keříku, proto je vhodný k vysazení na okraje záhonů. Hodí se také na skalky a všechny zahradnice bez vlastních zahrádek ho mohou vysadit do nádob na balkoně nebo do truhlíků,“ vysvětluje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.
Používá se k dochucování pokrmů. Jeho čerstvé i sušené listy výborně dochutí pečené maso, omáčky, polévky i saláty. V lidovém léčitelství je yzop poměrně hojně frekventovaný – využíval se při zánětech průdušek, močového měchýře i trávicího traktu. Má dezinfekční i antibiotické účinky.

Ženšen pětilistý vynikne v závěsných nádobách
Zelený ženšen pětilistý s bílými květy se dorůstá úctyhodné výšky 1,5 metru. Léčivé účinky této popínavé rostliny jsou známy už mnoho staletí, během kterých ji využívali především v horských oblastech její domovské jižní Číny, Thajska i Japonska. Ženšenu se v těchto končinách přezdívalo „bylina dlouhověkosti“ nebo „bylina nesmrtelnosti“. Kolem jeho kultivaru Jiaogulan rozhodně nikdo neprojde bez povšimnutí, a to zejména díky jeho krásným bílým květům, které rostou v trsech.

Na zahradě vynikne v květináčích či závěsných nádobách. Výborně se uplatní i jako solitér v pěstěném trávníku, ale vhodný je i pro skupinovou výsadbu. Obecně se určitě lépe hodí do zahrad přírodního stylu, ale zkrášlí i balkon či terasu v domě. Ženšenu svědčí slunné stanoviště i polostín. Optimální podmínky k životu mu poskytuje vlhká a humózní zemina. Odolá i teplotám -15 stupňů Celsia, proto může v mírnějších oblastech přezimovat na záhonu.
S čím ženšen pomáhá?
• Upravuje krevní tlak.
• Snižuje cholesterol.
• Zlepšuje průtok krve, proto je přirozenou prevencí před infarktem či mozkovou příhodou.
• Zlepšuje činnost jater a ledvin.
• Snižuje hladinu cukru v krvi.
• Pomáhá při nespavosti.
• Uvolňuje, proto působí proti stresu či psychické zátěži.

Přísun vitamínu C a B2 zajistí pažitka
Pažitka (neboli šnitlík) zdobí prakticky každou českou zahrádku. Trsovitě rostoucí bylinka má duté trubkovité zelené listy, které se mohou sklízet už časně na jaře. Mají štiplavou příjemnou vůni a opravdu výraznou chuť. Pažitka je bohatým zdrojem vitamínů C a B2, proto se přidává do celé řady pokrmů a salátů.
Pažitka pobřežní, jak už název napovídá, roste podél rybníků, na vlhkých loukách či v křovinách. Z toho plyne, že vyžaduje opravdu pořádnou zálivku. Pěstovat ji můžete na zahrádce jako součást bylinkového záhonu, v nádobách, květináčích či kontejnerech, ale umístit ji můžete i na okno v kuchyni, aby byla neustále po ruce. Má ráda světlé až polostinné stanoviště, nesvědčí jí přímé sluníčko. Pokud pěstujete pažitku na záhoně, můžete ji nechat přezimovat venku, protože je mrazuvzdorná až do teploty -28 stupňů Celsia. Ovšem před zimou je nesmíte příliš sestříhat.

S čím pažitka pomáhá? • Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení.
• Přispívá k regeneraci organismu.
• Pomáhá s křečovými žilami a popraskanými žilkami.
• Regeneruje organismus.
• Naostří váš zrak.
• Působí preventivně proti rakovině žaludku, jícnu, tlustého střeva, prsu a plic.

Tip: Pokud jste nikdy pažitce nepřišli na chuť, možná jste se ještě nesetkali s pažitkou čínskou. Přezdívá se jí česneková pažitka pro její aromatickou česnekovou chuť i okrasnou hodnotu. V kuchyni ji můžete používat včetně drobných cibulek jako alternativu pažitky ale také jako alternativu česneku. Do pokrmů se přidává syrová nebo jen na závěrečné rychlé provaření.

Zdravý záhon léčivek: Pažitka má v kuchyni rozličné uplatnění a sklízet ji můžete už časně na jaře.

Zahradnictví FLOS
Zahradní 141, 250 69 Řež
www.zahradnictvi-flos.cz

Články: zdravý záhon

15.02. 2008
23.62 kB čtenářů
Rosa 'Landora' - růže
15.09. 2008
15.18 kB čtenářů
Prevence a ochrana zeleniny a ovoce (2)
23.03. 2017
6.37 kB čtenářů
Zelenina - jednocení sazenic
16.04. 2009
14.04 kB čtenářů
Rosa 'Miss Harp' - růže
01.07. 2016
7.33 kB čtenářů
Rosa 'Crown Princess Margareta' - růže zahradní
26.03. 2018
7.69 kB čtenářů
Kuchyňské zahrádky
17.12. 2016
5.77 kB čtenářů
Rosa 'Teasing Georgia' - růže zahradní, anglická
28.11. 2016
6.31 kB čtenářů
Rosa 'Benjamin Britten' - růže zahradní
10.05. 2011
26.75 kB čtenářů
Květen - užitková zahrada
07.01. 2012
14.01 kB čtenářů
Leden - tipy do zahrady
Atlas / Bylinky a koření
17.06. 2018
2.96 kB čtenářů
Domácí minizahrádka
05.04. 2018
3.45 kB čtenářů
Bylinky - sestřihnutí
31.07. 2017
231.35 kB čtenářů
Bazalka - pěstování
02.05. 2017
7.87 kB čtenářů
Dvojostnice - pěstování, užití
01.05. 2017
7.64 kB čtenářů
Tymián - pěstování
30.04. 2017
3.33 kB čtenářů
Česnáček - pěstování
02.04. 2017
125.71 kB čtenářů
Lavandula - pěstování levandule
27.01. 2017
71.07 kB čtenářů
Rozchodnice růžová - pěstování
01.12. 2016
6.88 kB čtenářů
Majoránka vytrvalá
01.12. 2016
4.71 kB čtenářů
Bylinky do většího truhlíku