Pokojovky - květiny pro dětské království

Poslal(a) 17.01. 2011 15:13:19 (26797 čtenářů)

Při koupi pokojových rostlin věnujte dětskému pokoji stejnou pozornost jako kterékoliv jiné místnosti v bytě. Děti mají rostliny moc rády. Považují vlastní rostlinku za něco jako domácího mazlíčka. Neváhejte proto vyzdobit dětský pokoj odolnými rostlinami, které nabízejí dětem možnost starat se o živého „tvora“, který se mění a vyvíjí.

Pokojovky. Gerbera (TIP ZC CS)

Pokojovky. Gymnocalycium (TIP ZC CS)

Děti zapojte do výběru rostlin i do péče o ně. Je to nejen výchovné, ale i zábavné, protože děti mohou sledovat, jak jim rostliny rostou a kvetou. Aby dětem zaujetí pro nový domácí přírůstek vydrželo, volte malé odolné rostliny, které je upoutají. Děti okamžitě poznají gerbery – všechny děti malují květiny jako gerbery. Masožravky děti naprosto fascinují, i když jsou pro ně i maličko děsivé. Mohou je krmit drobným hmyzem, o který sice rostlina většinou nejeví zájem, ale to nevadí. Podstatná je interakce. A svými zajímavými poznatky se pak mohou pochlubit kamarádům nebo ve škole.

Begonia elatior – zastřihávat, rosit, zalévat – péče o begonii je prima hra Odstřihávejte odkvetlé květy, roste listy, ale snažte se nezasáhnout květy, často zalévejte a přihnojujte: péče o bujnou begonii je prima hra, z níž mají radost obě strany. Vyžaduje dobře osvětlené stanoviště a nesnáší přemokření.

Hippeastrum – velké kalichy hvězdníku vytrubují přes celý stůl Hvězdník je názornou lekcí z přírodopisu na okenním parapetu: z cibule vyrůstá dutý květní stvol, z něhož vyraší robustní poupě, které se rozvine do ohromného květu tvaru hvězdy. Preferuje teplé a světlé stanoviště. Svrchní vrstvy zeminy mohou ve vegetativním období mírně vyschnout, ale v době kvetení potřebuje o něco vydatnější zálivku.

Gerbera – každý začínající van Gogh maluje květiny jako gerbery Dětem gerbera připomíná velkou sedmikrásku. K pěstování doma je nejvhodnější varianta s krátkým květním stvolem. Gerberu umístěte na světlé stanoviště a zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená.

Gymnocalycium – zkrotit svéhlavý kaktus, to jen tak někdo nedokáže! Tento kaktus ideální pro začínající malé kaktusáře – nemá příliš husté trny a z jeho výrazně zbarvené horní části vykvétají nádherné květy. Nejlépe bude prospívat na přiměřeně osluněném stanovišti, zeminu můžete nechat mezi zálivkami mírně vyschnout.

NepenthesMiranda’ – zelený zabiják se skluzavkou Láčkovka produkuje na víčkách svých láček sladký nektar a jen čeká, až večeře sama přiletí. Hmyz přilákaný sladkou šťávou vleze dovnitř a hledá další. Těsně pod okrajem láčky ji skutečně najde, ale následuje vosková skluzavka do hlubin. Na dně oběť zahyne a poslouží láčkovce jako potrava. Rostlina vyžaduje teplé, stinné a dostatečně vlhké prostředí. Zavěste ji do výšky a postřikujte alespoň dvakrát denně.

Dracaena sanderiana – přináší štěstí na cestě malých zahradníků Tato rostlina působí trochu zmatek – vypadá jako bambus, ale ve skutečnosti se jedná o zcela jiný druh, a to Dracaena sanderiana. Stonky bez kořenů nerostou v zemi, ale ve vodě, kde mohou být upevněné štěrkem, oblázky nebo jiným dekorativním materiálem. Vodu je nutné po dvou týdnech vyměňovat nebo doplňovat každý týden. Jako většina pokojovek má ráda světlo, ale nesnese přímé slunce.

Nertera – hrst korálků
Pokojová rostlina oblíbená pro své ozdobné plody, které téměř zakryjí zelené části rostliny. Se svojí jemnou strukturou je Nertera ve vhodném květináčku ideální jako maličký společník. Bude se jí dobře dařit na světlém stanovišti mimo přímé slunce a při zálivce zespodu – sama si z misky vezme tolik vody, kolik potřebuje.

Dionaea – pozor na prsty, kouše!
Lasturovité listy mucholapky mají na vnitřní straně citlivé chloupky. Pokud se jich něco dotkne dvakrát v průběhu dvaceti sekund, rostlina se domnívá, že je uvnitř moucha, sklapne list a stráví kořist. Květináč umístěte nejlépe ve velké misce s vodou, která odpařováním zvlhčí rostlině vzduch. Mucholapka je rašeliništní rostlina, která potřebuje vlhkou zem a dostatek světla – na slunci získá pěkný červenavý odstín.

Pokojovky. Nertera (TIP ZC CS)

Ukázka z článku O historii adventního věnce

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Foto Holandská květinová kancelář a Dreamstime

Články: pokojovky květiny

28.02. 2013
9.45 kB čtenářů
Rychlené rostliny - volání jara
07.12. 2011
9.67 kB čtenářů
Prosinec - okrasná a užitková zahrada, pokojovky
04.04. 2011
18.65 kB čtenářů
Duben - okrasná zahrada
07.09. 2008
25.71 kB čtenářů
Září v zahradě
10.07. 2008
25.69 kB čtenářů
Červenec v zahradě
Atlas / Pokojové rostliny
26.01. 2019
36.75 kB čtenářů
Ananas - pěstování
25.09. 2018
2.46 kB čtenářů
Květináč - optimální velikost
01.01. 2018
2.02 kB čtenářů
Rostliny zachycující chemické látky z prostředí
03.12. 2017
2.50 kB čtenářů
Dracaena - žluté konce listů
17.08. 2017
2.21 kB čtenářů
Oleandr - blednou listy odstředu, opadávají
17.08. 2017
1.91 kB čtenářů
Mračňák - hnědnutí listů
22.05. 2017
23.27 kB čtenářů
Azalka - pěstování
28.04. 2017
6.45 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo
21.03. 2017
3.22 kB čtenářů
Pokojový kaštan - pěstování
19.03. 2017
3.31 kB čtenářů
Pokojová lipka - žloutnutí listů