Březen - okrasná zahrada (1)

Poslal(a) 10.03. 2010 12:28:53 (18883 čtenářů)

Vzešlé letničky vyseté v únoru je třeba nyní poprvé přepichovat. Z hustých výsevů vyjmeme po jedné rostlince a vysadíme ji samostatně – buď do větší bedničky nebo do sadbovačů. Některé druhy vysazujeme v trsech, např. lobelky nebo sanvitálie. V březnu vyséváme hledíky, čínské astry, nevadlec, gazánie, tabák, ostálky, aksamitníky aj.

Březen - letničky vyseté v únoru je třeba nyní poprvé přepichovat (PROVOBIS)

Vzrostlé, jednou přepíchané pelargonie z vlastních výsevů nyní přesadíme do květináčů o průměru kolem 10 cm do substrátu pro pelargonie smíchaného se zahradní zeminou v poměru 1:1. Kořenový systém už je dostatečně vyvinutý, takže můžeme do půdy přimíchat dlouhodobě působící hnojivo (Osmocote, rohovinová moučka aj.). Teplota by nyní neměla klesnout pod 20oC, za příznivého počasí můžeme pomalu otužovat.

Příliš husté trsy sněženek můžeme ihned po odkvětu rozdělit. Zahradnickou lopatkou vyjmeme z půdy celý trs a opatrně roztrhneme. Každou část pak znovu vysadíme. Zároveň můžeme odstranit semeníky, které by cibulkám zbytečně odnímaly živiny. Listy nestříháme, necháme zatáhnout.

Za příznivého počasí a pokud už nehrozí větší mrazy můžeme odhrnout nakopčené růže, s řezem však raději ještě počkáme.

Březen je měsícem výsadeb. Vysazujeme zejména balové nebo prostokořenné dřeviny, růže a rostliny pro živé ploty. Dřeviny pěstované v kontejnerech můžeme vysazovat po celý rok.

Odkvétajícím cibulovinám (tulipány, narcisy, modřence) odstraníme semeníky, které na stoncích zbyly po odkvětu. Tvorba semen rostliny zbytečně vysiluje, veškerá síla se nyní musí soustředit z listů do cibule, která se stane zásobárnou živin pro příští rok. Cibuloviny tedy po odkvětu neseřezáváme, necháme je zatáhnout (listy postupně vadnou a hnědnou).

V místnosti, kde přezimujeme velké balkonové rostliny, nyní častěji větráme a otužujeme. Koncem měsíce je můžeme přesadit a seříznout.

trvalkových záhonů postupně odstraňujeme zimní kryt a přihnojíme uleželým prosátým kompostem. Nyní je také čas na seříznutí loňských částí rostlin, které záhony zdobily přes zimu (okrasné traviny, řebříček, janeby aj.).

Větší zálivku dopřejeme pokojovým rostlinám, můžeme také začít s přihnojováním. Březen a duben jsou ideální dobou pro přesazování, případně pro dělení větších trsů. Pro pokojové rostliny nabízejí zahradnická centra substráty se speciálním složením a obsahem vhodných živin pro rostliny okrasné listem.

Pokud už zcela rozmrzla hladina zahradního jezírka, odstraníme veškerý organický materiál – napadané listí, zbytky rostlin, stébla trav. Za mírného počasí můžeme také přesadit nebo rozdělit bujně rostoucí vodní a bahenní rostliny. S výsadbou leknínů přezimovaných mimo jezírko ještě počkáme.

Z trávníku vyhrabeme listí a zbytky loňské trávy (plsť). Silně zamechovaný trávník můžeme ošetřit přípravkem Plantella PROTI MECHU, který odstraňuje mech a zamezuje jeho růstu na trávníku, trávník načechrává a dodává mu výživné látky. Obsahuje základní výživné látky (dusík, fosfor, draslík), které umožňují rychlý růst a krásnou zelenou barvu, a železo, které odstraňuje mech a křemenný písek, jenž travnatý povrch provzdušňuje.

Březen - pelargonie z vlastních výsevů přesadíme do květináčů (PROVOBIS)

Březen - trsy sněženek po odkvětu rozdělíme (PROVOBIS)

Ukázka z publikace Zahradnický kalendář 2008
PRO VOBIS, s.r.o.
Libomyšl 43, 267 23 Lochovice
www.zahradnickykalendar.cz

Články: březen okrasná

24.03. 2010
20.25 kB čtenářů
Březen - okrasná zahrada (2)
16.03. 2011
23.17 kB čtenářů
Březen - okrasná zahrada
25.03. 2010
51.94 kB čtenářů
Prunus serrulata - sakura ozdobná
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
78.34 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
124.85 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
85.56 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
20.06 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.93 kB čtenářů
Barborky